Dzieje Księstwa Cieszyńskiego (Dobra Prowincja, 2023)

Tutaj kupisz Dzieje Księstwa Cieszyńskiego.

UWAGA: Trwa dodruk, książka będzie ponownie dostępna od końca lutego 2024.

Księstwo Cieszyńskie powstało wśród deszczu i grzmotów w 1290 roku. Dość nieoczekiwanie okazało się najtrwalszym owocem polskiego rozbicia dzielnicowego. Przetrwało aż do 1920 roku.

Dzieje Księstwa Cieszyńskiego to opowieść o historii niezwykłej krainy, która wymyka się tradycyjnym ujęciom przeszłości Polski czy Czech. Pod względem formy książce blisko do eseju, pod względem instrumentarium przypisów jest udokumentowana niczym najlepsza naukowa monografia.

***

Są wśród nas ludzie twierdzący, że historia jest tak nudna, jak flaki z olejem. Należy im wybaczyć – najwyraźniej ci nieszczęśnicy nie natknęli się jeszcze na twórczość Michaela Morysa-Twarowskiego. Dzięki poprzednim pozycjom tego autora wiemy, że odkrył on magiczny eliksir, stanowiący połączenie wiedzy, erudycji, sprawności językowej i umiejętności przekazania informacji w sposób wybitnie interesujący dla każdego czytelnika. Dzieje Księstwa Cieszyńskiego dowodzą, że dalej korzysta ze sprawdzonej mikstury.

Adam Miklasz, prozaik

***

Oto mamy nową biblię cieszyńskości! Michael Morys-Twarowski spisał dzieje Księstwa Cieszyńskiego, naszej śląskiej, legendarnej, mitycznej, magicznej, ponadnarodowej, bezgranicznej, transkulturowej, wielowyznaniowej, europejskiej ojczyzny. Mimo swojej objętości, nie jest to historyczna kobyła ani akademicka cegła. Przeciwnie, czytając Dzieje Księstwa Cieszyńskiego poczujemy się jak motyl, który może przysiadać to tu to tam – podług swoich zainteresowań i widzimisię.

Zbigniew Machej, poeta

***


Synteza dziejów Księstwa Cieszyńskiego ma charakter w znacznym stopniu nowatorski: Michael Morys-Twarowski nie stroni od stawiania kontrowersyjnych pytań i prowokuje do dyskusji nad niektórymi zagadnieniami. Wszystko to jednak mieści się w rygorze warsztatu naukowego historyka, jest mocno osadzone w doskonale mu znanych źródłach i literaturze.

prof. dr hab. Idzi Panic, historyk

***

Michael Morys-Twarowski, Dzieje Księstwa Cieszyńskiego, Ustroń: Dobra Prowincja, 2023.

Komentarze