„Morfologia bajki” a pisanie filmów

Czy warto czytać książkę wydaną w 1928 roku w Leningradzie? Nie. Czy warto ją znać? Jeszcze jak! Morfologia bajki Władimira Proppa nie zrobiła kariery w Hollywood tylko dlatego, że zbyt późno przetłumaczono ją na angielski.

W 1958 roku, kiedy do księgarń na Zachodzie trafiła Morphology of the Folk Tale, świat anglosaski miał już swoją kanoniczną pracę o mitycznych strukturach, czyli Bohatera o tysiącu twarzy Josepha Campbella. Ale Proppa też warto znać, jeżeli chce się pisać filmy.

Bajka w tytule jest trochę myląca, bo Proppowi, literaturoznawcy z ówczesnego Leningradu, chodziło o „bajkę magiczną”, czyli baśń (doprecyzowano to w drugim polskim tłumaczeniu książki). Przeanalizował sporo rosyjskich opowieści i wyodrębnił z nich 7 typów bohatera oraz 31 sytuacji fabularnych.

Można oczywiście przeczytać książkę w polskim przekładzie. Wystarczy jednak zerknąć na fragmenty opublikowane w 1968 roku w „Pamiętniku Literackim”, by przekonać się, że to nie będzie lekka lektura (przynajmniej pierwsze wydanie).

*    *    *

Propp wyodrębnił siedem kategorii bohaterów ze względu na funkcję w strukturze fabularnej.

Są to:

 1. Przeciwnik.
 2. Donator.
 3. Pomocnik.
 4. Poszukiwana postać.
 5. Osoba wyprawiająca bohatera.
 6. Bohater.
 7. Uzurpator.

Nie trzeba całej siódemki, by skonstruować fabułę, ale mając tę siódemkę w komplecie – można skonstruować opowieść, obejmującą każdą z 31 sytuacji fabularnych.

*    *    *

Sytuacji fabularnych jest 31, nie wszystkie muszą wystąpić w konkretnej opowieści. Są to:

 1. Odejście.
 2. Zakaz.
 3. Naruszenie, złamania zakazu.
 4. Zdobywanie informacji.
 5. Otrzymanie informacji.
 6. Podstęp.
 7. Wspomaganie.
 8. Szkoda lub krzywda.
 9. Oznajmienie (o szkodzie, nieszczęściu).
 10. Początek przeciwdziałania.
 11. Wyprawa.
 12. Pojawienie się donatora.
 13. Reakcja bohatera.
 14. Przekazanie środka magicznego.
 15. Przemieszczenie przestrzenne, podróż, droga.
 16. Walka.
 17. Naznaczenie bohatera znamieniem.
 18. Zwycięstwo nad antagonistą.
 19. Likwidacja braku lub nieszczęścia.
 20. Powrót bohatera.
 21. Pościg.
 22. Ocalenie bohatera od pościgu.
 23. Nierozpoznane przybycie.
 24. Nieuzasadnione roszczenie uzurpatora.
 25. Trudne zadanie postawione bohaterowi.
 26. Wykonanie zadania.
 27. Rozpoznanie bohatera.
 28. Zdemaskowanie uzurpatora.
 29. Transfiguracja bohatera (także przemiana wewnętrzna).
 30. Ukaranie wroga.
 31. Wesele.

*    *    *

Sytuacje fabularne bez żadnego rozwinięcia brzmią niezrozumiale, ale można na schemat Proppa nałożyć nie tylko rosyjskie bajki magiczne. Pasują tu rozmaite opowieści: o Adamie i Ewie, o powrocie Odyseusza do Itaki, o Kopciuszku... Można też spróbować zastosować sytuacje fabularne Proppa do analizy filmów. W książce Macieja Karpińskiego Scenariusz: Niedoskonałe odbicie filmu zrobiono tak z Okupem z Melem Gibsonem.

Nie zawsze muszą wystąpić wszystkie sytuacje fabularne, ale ważniejsza jest ich kolejność. Trudno oczekiwać happy endu (czyli Proppowskiego Wesela) w środku scenariusza.

W pracy nad scenariuszem nie trzeba koniecznie sięgać po schemat Proppa – nie dlatego, że jest zły, ale dlatego, że są lepiej pasujące. Przede wszystkim to schemat Podróży Bohatera przedstawiony przez amerykańskiego antropologa Josepha Campbella w książce Bohater o tysiącu twarzy (1949), który na potrzeby scenopisarstwa objaśnił w Podróży autora Christopher Vogler (konsultant scenariuszowy m.in. przy tworzeniu Króla Lwa). A jeszcze jego wariację stworzył Dan Hermon, czyli gość od Community.

Jednak znajomość książki Proppa chroni przed ślepym podążaniem za modelem Campbella–Voglera. Czasami warto zdecydować się na odstępstwo, a wtedy Morfologia bajki z 31 sytuacjami fabularnymi jest jak znalazł.

Swego czasu naukowcy z Brown University zrobili generator bajek opartych na teorii rosyjskiego naukowca. Zniknął on już z uniwersyteckiej strony internetowej, ale na szczęście został zarchiwizowany i można ciągle z niego korzystać.

Pisząc o schemacie Proppa, korzystałem przede wszystkim z książki Macieja Karpińskiego Scenariusz: Niedoskonałe odbicie filmu, wyd. 2, Kraków 2004.

Komentarze