Cytat otwierający scenariusz filmowy


Dobrze dobrany cytat może nadać ton całej opowieści.

Często jednak scenarzyście podoba się pewien cytat i za wszelką cenę próbuje umieścić go na początku scenariusza. Czasami stanowił dla niego inspirację, ale związek ze stworzonym tekstem zrozumiały jest tylko dla autora.

Przykładem może być Conan Barbarzyńca. Scenariusz Johna Miliusa początkowo zaczynał się od poniższych cytatów:

Dla zrozumienia pełnego kontekstu. A Distant Mirror (w polskim tłumaczeniu Odległe zwierciadło) to książka historyczna Barbary Tuchman o XIV-wiecznej Europie. Pod wieloma względami klasyczna pozycja, mimo zżymać akademickich beztalenci. Została wydana w 1978 roku, więc Milius musiał być świeżo po lekturze, pracując nad scenariuszem Conana Barbarzyńcy. Tyle, że książka nie ma nic wspólnego z potężnym Cymeryjczykiem.

(Bertrand du Born był trubadurem, żyjącym w XII wieku, ale ten cytat również pochodzi z książki Barbary Tuchman.)

Uniwersum stworzone przez Roberta Howarda czerpie z realiów innych, daleko wcześniejszych epok. Już prędzej jakiś cytat z Tuchman pasowałaby do Gry o tron, bo George R.R. Martin inspirował się historiami z XIV i XV wieku (francuscy „królowie przeklęci”, Wojna Dwóch Róż).

W finalnej wersji scenariusza przywołane cytaty zastąpiono parafrazą słów Nietzschego: „Co nas nie zabije, to nas wzmocni”.

Słowa te lepiej oddają los Conana, który za każdym razem wraca silniejszy.

***

Cytat wprowadzający może oddawać przesłanie filmu.

Przykład:

Klub winowajców (The Breakfast Club): ...And these children that you spit on as they try to change their worlds are immune to your consultations. They're quite aware of what they're going through... David Bowie (...Dzieci, które opluwasz, gdy próbują zmienić swój świat, są odporne na twoje rady. Wiedzą doskonale, jak trudna jest droga... David Bowie).

***

Biblia jest prawdziwą kopalnią fraz, w szczególności na temat winy i odkupienia.

Przykład:

Prawdziwe męstwo (True Grit): The wicked flee when none pursueth. Proverbs 28:1 (Ucieka występny, choć go nikt nie goni. Księga Przysłów 28,1).

***

Można też zacząć definicją, w szczególności słowa użytego w tytule. Pulp Fiction zaczyna się właśnie od definicji słowa „pulp”.

***

Są dwie szkoły zapisu cytatu wprowadzającego w tekście scenariusza.

Według pierwszej zapisujemy niczym dialog (jak w pierwotnej wersji Conana Barbarzyńcy).

Według drugiej określamy kolor tła i wygląda to tak.

ON BLACK:

"GOOD QUOTE -- AUTHOR"

FADE IN:

W polskich warunkach:

NA CZARNYM TLE:

"DOBRY CYTAT -- AUTOR"

Z ROZJAŚNIENIA:

 

Komentarze